Zbieraniu sa medze nekladú

Za najrozšírenejší typ zbierok v súčasnosti je možné považovať zbierky vytvárané na základe zberateľských disciplín. Zastrešenie činnosti zberateľa konkrétnou zberateľskou disciplínou môže byť na jednej strane vnímané ako určité obmedzenie, no na druhej strane nie je reálne zbierať úplne všetko. Za jednotlivými zberateľskými disciplínami sa ukrýva obrovské množstvá materiálov, ktoré nie je prakticky žiadny zberateľ schopný počas celého života vyzbierať. Jednotlivé disciplíny sa v určitých bodoch prelínajú a diferencujú, ale na druhej strane existujú i zberateľské materiály, ktoré je možné zaradiť do viacerých disciplín.

Napriek tomu, že v súčasnosti rozlišujeme množstvo zberateľských disciplín, niektoré zberateľské smery je problematické vôbec pomenovať. Medzi zberateľské disciplíny, ktoré nesú konkrétne pomenovania patria napríklad Bibliofília (zbieranie kníh), Faleristika (zbieranie odznakov), Filatelia (zbieranie poštových známok), Filokartia (zbieranie pohľadníc), Filumenia (zbieranie zápalkových nálepiek), Kumyxafilistika (zbieranie zápalkových škatuliek), Labologia (zbieranie pivných etikiet), Numizmatika (zbieranie mincí), Notafília (zbieranie bankoviek), Tegestologia (zbieranie pivných tácok), Xirofilia (zbieranie obalov od holiacich čepieľok).

K tradičným zberateľským smerom je možné zaradiť napríklad zbieranie obrazov a grafík, pečatí a pečatidiel, keramiky, drahokamov, zbraní, hračiek, hodín, nábytku, krojov, kobercov a gobelínov, hudobných nástrojov a podobne.

Medzi novodobé zberateľské trendy patrí napríklad zbieranie rôznych kuriozít, ako napríklad zbieranie čajových obalov a visačiek, obalov od čokolád, likérových a vinných etikiet, minifľaštičiek od alkoholových nápojov, etikiet od syrov, obalov od žuvačiek, papierových obrúskov, magnetiek, modelov dopravných prostriedkov, figúrok a hračiek z vajíčok Kinder, stavebníc značky Lego, hudobných nosičov, fajčiarskych potrieb, historických váh, šijacích strojov, mlynčekov, mažiarov, vreckových nožíkov, zapaľovačov, kľúčov a príveskov, skamenenín, minerálov, mušlí, meteoritov, počítačových hier, autogramov, viazaniek a gombíkov, hracích kariet a hlavolamov, žiaroviek, magnetofónov, rádií a televíznych prijímačov, fotoaparátov, písacích strojov, banských lampášov, hrnčekov, náprstkov, kalíškov na vajcia, lyžičiek a luskáčikov, zvončekov, poľovníckeho a rybárskeho náčinia, svätých obrázkov, smútočných oznámení, telefónov, vianočných ozdôb, kalendárov, vstupeniek, žrebov, samolepiek, dopisných papierov, vystrihovačiek, športových kartičiek, cestovných dokladov, guľôčkových a plniacich pier, písacích potrieb, historických automobilov a motoriek a tak podobne.

Medzi zberateľmi sa nachádzajú i takí, ktorých snahou je prostredníctvom zbierania aforizmov, citátov, ľudových piesní, povestí a podobne, zachovávanie klenotov ľudovej slovesnosti a kultúrneho dedičstva našich predkov.

Text: Mgr. Ján Bocan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *